ATTİD Başkanı: Termal Kaynaklar Sağlıkta Kullanılarak Katma Değer Arttırılabilir

Written by  //  20 Aralık 2012  //  Haberler  //  No comments


Termal-Kaynaklar-Sağlıkta -Kullanılarak-Katma-Değer-ArttırılabilirTürkiye’deki termal kaynakların sağlık alanına daha fazla yönlendirilmesiyle Türkiye’nin katma değerinin çok daha yüksek olacağını söyledi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından düzenlenen ‘Termal Terapi ve Sağlık Turizmi’ konulu panelde konuşan Acar, termal sağlık turizmini canlandırılması konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Acar, ‘Dinlenme ve eğlencede insanlar fazla para harcamayı pek göze almıyorlar. Ama sağlık söz konusu olduğunda durum farklı olabiliyor. Ülkemizdeki termal kaynakları sağlığa yönlendirerek, teknik olarak alt yapılarını Avrupa standartlarına getirerek ve ülkemizdeki termal tesislerin mineral yapılarının kalitesini tanıtarak, termal sağlık turizmini canlandırmak zorundayız.” dedi. Acar, Afyonkarahisar’ın termal sağlık açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, dernek olarak Afyonkarahisar’daki termal tesislerin daha iyi hale gelmesi noktasında ciddi çabalar harcadıklarını anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Toktaş da termal tedavide doğal kaynakların kullanıldığını belirterek, termal tedavi yöntemlerinin vücut içine ve vücut dışına uygulanan yöntemler şeklinde olduğunu belirterek, ülkemizde bir gelenek olan kaplıca tedavi yöntemlerinden en sık kullanılan yöntemin banyolar olduğunu anlattı. Toktaş, Türkiye’de yaklaşık bin 300 jeotermal kaynağın bulunduğunu dile getirdi.

Termal suyun pek çok hastalığa iyi geldiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını belirten Doç. Dr. Ümit Dündar da doğal iyileşme imkanı sunması, ilaca olan gereksinimi azaltması ve yaşam kalitesini arttırması nedeniyle kaplıca tedavisinin tercih edildiğini kaydetti.

Güral Sapanca Wellness Park İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür de termal turizmin önemine değinerek, Afyonkarahisar’da termal sağlık turizminin geliştirilmesine yönelik çalışmalardan söz etti. Güral Grubu olarak son dönemlerde turizm yatırımlarına büyük önem verdiklerini belirten Gür, sektörün gelişmeye çok açık olduğunu ifade etti. Gür, toplam bin 50 kişi konaklama kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük termal otelini Afyonkarahisar’da inşaa ettiklerini dile getirdi. Türk turizminin sadece birkaç ay ömürlü yaz turizminden çok daha büyük bir potansiyel taşıdığına inandıklarını ve 365 gün boyunca devam eden farklı turizm alanlarında yatırım yaptıklarını anlattı.

 

Yorum Yap

Yorum Yapıldı

parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher moncler outlet moncler outlet online peuterey outlet peuterey outlet online parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher moncler sito ufficiale moncler sito ufficiale outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online